Newsletter ESU No. 107
EUROPEJSKA UNIA SENIORÓW (ESU)
ESU Newsletter „Senior International“ wydanie 107- PL
14. styczeń 2015
W przykrej atmosferze ataków terrorystycznych …
… powstaje pierwszy w tym roku Newsletter. 17 niewinnych osób straciło życie w Paryżu za sprawą islamskich przestępców. Podczas demonstracyjnego marszu dla uczczenia pamięci ofiar wszyscy byli zgodni co do faktu, iż nawet przerysowane karykatury nie usprawiedliwiają morderczych czynów względem ich autorów. Równocześnie dyskutuje się znów nad tym, czy i jak dalece prasa powinna wytyczać sobie granice w podejmowaniu tematów dotykających kwestii drażliwych, tak jak to czynią np. duże wydawnictwa w USA. Chrześcijański polityk z kręgu seniorów wypowiedział się na ten temat następująco: „Boli mnie, kiedy Bóg jest obrażany – dlaczego więc wyznawcy innych religii mieliby odczuwać inaczej?” W apelu CDU namawiającym islamskie organizacje i stowarzyszenia do wzięcia udziału w manifestacji w Berlinie pod Bramą Brandenburską przekaz jest jednoznaczny:
„Dla brutalnej i pełnej przemocy strony islamu nie ma miejsca w naszym wolnościowym społeczeństwie!”
Żałoba po Silvii Vlachovej (Ceske Budejovice (CZ))
Jak poinformowała rodzina, 1. stycznia br., dziewięć dni przed swoimi 90. urodzinami, zmarła zasłużona wśród polityków działających na rzecz seniorów Silvia Vlachova. ESUubolewa nad stratą zaangażowanej polityk, która wprowadziła swój związek seniorów „Platforma Senioru“ Unii Wolności 2003 do Europejskiej Unii Seniorów. W pośmiertnym wspomnieniu były prezydent ESU dr Bernhard Worms (DE) wspomina od lat towarzyszącą mu Silvię Vlachovą, która przeprowadziła w 2003 roku samodzielnie i w niezapomniany sposób pierwszą regionalną konferencję na Czeskiej Ziemi i jedną z pierwszych w ogóle.Składając kondolencje dr Edeltraud Paul (A) wyeksponowała, iż Silvia Vlachova dołożyławszelkich starań, aby po upadku „żelaznej kurtyny” ożywić ponownie kontakty pomiędzy jej ojczyzną a Austrią. Podczas ostatniej regionalnej konferencji wPradze z jej udziałem w 2012 r., Silvia Vlachova została uhonorowana za swój „dorobek życia” przez ówczesnego prezydenta ESU doktora Wormsa. Podczas tej uroczystości zostało zrobione zamieszczone poniżej zdjęcie.
Wspomnienie Honorowego Prezydenta EPP-EVP Teo Lindemannsa (BE)
Europejska Unia Seniorów wspomina zmarłego 26. grudnia w wieku 92. lat belgijskiego i europejskiego polityka, jako wielkiego wizjonera, który już w roku 1975 nakreślił przyszłość Europy, która dzisiaj również dzięki jego zasłużonej współpracy znajduje się na czołowej pozycji. Teo Lindemanns był premierem swojej ojczyzny i prezydentem Flamandzkich Chrześcijańskich Demokratów; następnie od roku 1976 do 1985 pierwszym prezydentem Europejskiej Partii Ludowej, którą poprowadził do pierwszych bezpośrednich wyborów europejskich. Wieczny spoczynek Teo Lindemanns znalazł w swoim ojczystym mieście Edegem koło Antwerpii.
An Hermans: Radość wynikająca z dalszej współpracy
Prezydent Europejskiej Unii Seniorów łączy nadesłane przez Państwa za pomocą Facebookażyczenia z okazji Świąt i Nowego Roku z „ podziękowaniami skierowanymi do wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy przyczynili się w naszej sprawie“ z oczekiwaniem, iż ta udana współpraca będzie kontynuowana w roku 2015. Jednym z najistotniejszych punktów dla Europejskiej Unii Seniorów w tym roku będą obchody 20-lecia istnienia, które (jak zapowiadano w 106. wydaniu) odbędą się 07. listopada br. w Brukseli.
2015 – rok ważnych rocznic
Rok 2015 niesie ze sobą jeszcze inne ważne rocznice. 27. stycznia 70. lat temu Armia Czerwona wyswobodziła obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau. Założona w 1945 roku organizacja ONZ chce obchodzić w tym roku „Rok Ziemi”. Unia Europejska ustaliła, iż ten rok będzie „rokiem rozwoju”, w którym będą omawiane rozmaite aktualne wyzwania. Wiele państw będzie obchodzić 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej (w maju w Europie, w sierpniu w Japonii).
29. kwietnia w Halbe, na południowy wschód od Berlina, odbędzie się uroczysta msza dla upamiętnienia ofiar walki z okrążenia (Kesselschlacht) z roku 1945, wydarzenia nazwanego na cześć miejsca, w którym się odbyło. Wśród tysięcy żołnierzy i cywilów, którzy zostali okrążeni, znalazł się również redaktor tego Newslettera wraz ze swoją rodziną i stracił wówczas swego ojca. W Halbe powstał jeden z największych żołnierskich cmentarzy na niemieckiej ziemi. Również ta data jest okazją dla uroczystego wspomnienia: 03. października przed 25. laty Niemcy uzyskali państwową jedność.
Margit Hawkes ukończyła 70 lat
Pochodząca ze Śląska i od dawna angażująca się społecznie jako tłumacz Newslettera (na j. angielski) Margit Hawkes otrzymała z okazji swoich okrągłych urodzin 01. stycznia br.wiele życzeń od osób z kręgu Europejskiej Unii Seniorów. Margit Hawkes spędziła dzień swojego święta z rodziną w Nicei, na południu Francji. Polska Unia Seniorów (PUS) mianowała ją ostatnio – jak również jej męża Seana – ponownie członkiem komitetu wykonawczego ESU. Margit Hawkes jest po studiach uniwersyteckich w Niemczech (Göttingen) na wydziale ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw. Prowadziła wykłady z zakresu ekonomii jako nauczyciel akademicki. Pracowała także wiele lat w różnych krajach Afryki i Azji jako doradca kształcenia zawodowego.
W Polsce Margit Hawkes angażuje się w zakładanie kolejnych oddziałów PUS – szczególnie w województwie dolnośląskim.
„Deklaracja Brukselska“ dla arcybiskupa Rygi
Arcybiskup i metropolita Zbignevs Stankevics wrócił dzień przed Bożym Narodzeniem z przyjętym podczas kongresu Europejskiej Unii Seniorów 2013 oświadczeniem („Razem w tworzeniu społeczeństwa dostosowanego do wieku!”- „Gemeinsam zur altersgerechtenGesellschaft”) z Litwy, gdzie odwiedził Unię Chrześcijańskich Seniorów. Jak pisze ich przewodnicząca dr Guna Putnina (na zdjęciu druga od lewej), biskup relacjonował swoje podróże do świętych miast i dyskutował z gospodarzami na aktualne tematy. Rozmawiano o przyszłości rodziny w tradycyjnej postaci oraz wyrażano nadzieję na zintensyfikowaną współpracę kościołów chrześcijańskich. Biskup Stankevics przekazał ESU życzenia z okazji Nowego Roku. Na zdjęciu pierwsza po lewej stronie: dr Jolanta Zarina, która wprowadziła Klubu Seniora Litewskiej Partii Ludowej po jego rozwiązaniu do Unii Chrześcijańskich Seniorów.
Jean Claude Juncker widzi EZA w roli partnera
Prezydent Komisji Unii Europejskiej stawia na wsparcie EZA (Europejskie Centrum do Spraw Pracowniczych) w kwestii realizacji nowego planu inwestycyjnego dla stworzenia nowych miejsc pracy. W przesłaniu do uczestników Generalnego Zgromadzenia EZA w Budapeszcie zwraca uwagę na „mobilność jego ośmiu milionów członków w 26. krajach”.Jean Claude Juncker wyjaśnia, iż właśnie oni mogliby być „główną siłą w walce” o przyszłość społecznej gospodarki rynkowej. Jean Claude Juncker twierdzi, iż świadomie powołał wiceprezydenta odpowiedzialnego za Euro i społeczny dialog – wcześniejszego litewskiego premiera Valdisa Dombrovskisa. EZA z siedzibą w Königswinter koło Bonn (DE) ma w ESU status obserwatora. W listopadzie na urząd prezydenta został powołany Holender Bartho Pronk. W maju Sigrid Schraml obejmie stanowisko Sekretarza Generalnego po ustępującej Roswicie Gottbehüt.
Budowa pierwszego kościoła w Turcji
Zgoda udzielona aramejsko-asyryjskim Chrześcijanom na zbudowanie w Stambule Domu Bożego jest postrzegana jako „dobry sygnał“ (Armin Laschet, CDU), względnie jako „ważny sygnał świadczący o respektowaniu wolności religijnej” (Volker Beck, Zieloni / obaj DE). Byłaby to pierwsza po 1923 roku budowla chrześcijańska powstała w tym kraju. Przewidziana lokalizacja to państwowa działka w dzielnicy Yesilköy nad Morzem Marmara.
Prawo głosu dla bawarskich seniorów
Reprezentanci Unii Seniorów CSU mogą się czuć pełnoprawnymi członkami w zarządzie Chrześcijańsko-Społecznej Unii (DE/Bawaria), ponieważ zjazd partyjny przyznał im prawo głosu. Założenie Unii Seniorów w Bawarii zostało przypieczętowane przez krajowy zjazd partyjny CSU 09.09.1995r. Od 1999 roku jest ona grupą roboczą CSU. Dotychczasowi przewodniczący: Florian Harlander (1995 – 1997), Gebhard Glück (1997 – 2005), prof. dr Konrad Weckerle (2005 – 2013). Wybrany jesienią 2013 roku dr Thomas Goppel(deputowany Landtagu) w wydaniu grudniowym pisma okólnego SENetz nazwał swoją zastępczynię Elke Garczyk, która piastuje także funkcję wiceprezydent ESU, „wzorcowym przykładem”, której „za jej ogromne zaangażowanie” jest winien wdzięczność.
Odzew na wnioski Unii Seniorów
Odbywający się w grudniu w Schwerinie (DE) zjazd partyjny CDU podjął uchwałę w sprawie wysuniętego przez Unię Seniorów postulatu: „Pierwszeństwo rehabilitacji przed pielęgnacją”. Zgodę otrzymał również wniosek: „Rozbudowa w zakresie medycyny hospicyjnej i paliatywnej”. Rekomendacja brzmi: „Ustalona w umowie koalicyjnej partii rządzącychrozbudowa, której punkt ciężkości mają stanowić obszary wiejskie, ma stać się prawem”. Wnioski „Zakaz eutanazji” i „Nadzór lekarski w domach opieki i placówkach psychiatrycznych” zostały przekazane frakcjom Bundestagu.
Stolice kulturalne Europy 2015 zapraszają
Po miastach Umeå (SE) i Ryga (LV) w roku 2014, również w roku 2015 tytuł „kulturalnej stolicy Europy” przypadnie jednemu miastu z tak zwanych „starych państw Unii Europejskiej”, a drugi jednemu z „nowych” (tych, które przystąpiły w roku 2004): belgijskie miasto Mons (po niemiecku i holendersku zwane „Bergen“) i czeskie miasto Plzeň(powszechnie znane jako „Pilzno“). Oba miasta są godnymi pochwały celami ekskursji dla naszych seniorów. W Mons znajduje się 87. metrowy barokowy Belfried, wieża z 17. wieku, symbol miasta – razem z 55. kolejnymi smukłymi dzwonnicami w kraju – znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podobnym znaczeniem cieszą się odkryte w Spienne największe i najstarsze kopalnie krzemienia. Innymi atrakcjami turystycznymi są Kościół Waldetrudy i Dom Van-Gogha. W mieście „Pilsner Urquell“ i firmy „Skoda“ z okazji uroczystości katedra otrzyma nowe serce dzwonu (już piąte w jego historii!) oraz otworzy bramy odrestaurowanej synagogi. Co dwa miesiące będą w Pilznie występować gościnnie różne grupy cyrkowe. Inauguracja roku odbędzie się tu 16. stycznia br., w Mons 24. stycznia.
Krótka notatka
Uchwalona podczas regionalnej konferencji w Pradze (listopad 2014) „Deklaracja” określa „wolność człowieka” jako warunek dla skutecznego współdziałania i solidarności pokoleń”.
Jak poinformowała polska strona na skutek niespodziewanego zawieszenie połączenia kolejowego pomiędzy Frankfurtem /nad Odrą (DE) i Poznaniem (PL) transgraniczne połączenia kolejowe poważnie ucierpiały. Jako powód podano problemy w finansowaniu.
Lista odbiorców Newslettera w języku niemieckim i angielskim (wysyłka jako załącznik do maila) została poszerzona w grudniu o kolejne 20. osób.
Redakcja: ulrich.winz@web.de (English version follows some days later)
Wersja polska: Katarzyna Michna
ESU na Facebooku: Facebook.com/esu.eu
Twitter:@esu.epp
strona internetowa ESU: http://esu_epp.eu
Newsletter ukazuje się po niemiecku w Internecie na stronie
http://www.seniorenunion-info.de/aus-der-europäischen-senioren-union-esu