90. urodziny dra Janusza Młynarskiego
21 maja 2012 r., w Monheim, niedaleko Kolonii odbyły się uroczystości 90. urodzin dra Janusza Młynarskiego.
Przypominamy po raz kolejny: Janusz Młynarski jest doktorem nauk medycznych, ortopedą, byłym więźniem KL Auschwitz z pierwszego transportu (nr 355). Był lekarzem piłkarzy Górnika Zabrze w czasach Ernesta Pola i Włodzimierza Lubańskiego, ordynatorem oddziału ortopedii w Zabrzu i Zakopanem. W Niemczech mieszka od 1971 r.
W RATUSZU
Część oficjalna odbyła się rano w ratuszu Monheim.
Burmistrz Monheim Daniel Zimmermann długo wymieniał zasługi dra Młynarskiego dla lokalnej społeczności, o jego wysokim poziomie zawodowym i etycznym, o wdzięczności pacjentów.
Podkreślił, iż życie doktora Młynarskiego jest przykładem na to, jak należy budować relacje między narodami; przesłaniem dla państw Unii Europejskiej. Przeszłość należy pamiętać, trzeba wyciągać z niej wnioski po to, by nigdy nie powtórzyły się czasy Auschwitz-Birkenau. Opierając się na tych doświadczeniach należy budować przyszłość; demokratyczną i bezpieczną Europę – stwierdził burmistrz.
Prezydent Europejskiej Unii Seniorów dr Bernhard Worms przypomniał, iż dr Młynarski jest jednym z tych byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau, którzy są członkami-założycielami Polskiej Unii Seniorów. Mówił o tym, że jubilat swoim życiem, pracą i działalnością przekazuje integrującej się Europie przesłanie, uświadamia, jakie są fundamenty, na których powinna być budowana przyszłość starego kontynentu. Tymi fundamentami są: Wielka Karta Swobód z 1215 r. (Magna Charta Libertatum) oraz chrześcijańskie wartości. Takim miejscem pamięci skierowanym w przyszłość ma być Kopiec Upamiętnienia i Pokoju w Oświęcimiu – międzynarodowe centrum edukacyjne, konferencyjne i wystawiennicze. Jednym z głównych inicjatorów jego powstania jest dr Młynarski.
Janusz Marszałek, były wieloletni prezydent Oświęcimia, przedstawił uczestnikom uroczystości innego inicjatora budowy Kopca Upamiętnienia i Pokoju: prezesa Polskiej Unii Seniorów Henryka Łagodzkiego – powstańca warszawskiego, byłego więźnia KL Warschau oraz innych obozów.
Oprócz wyżej wymienionych życzenia długich lat w zdrowiu złożyli m.in. przedstawiciele organizacji niemieckich dbających o pamięć KL Auschwitz-Birkenau: dobrze znana ze swej działalności nie tylko w Niemczech, Maximilian Kolbe Werk oraz Auschwitz Gemeinschaft.
Nazwisko dra Młynarskiego, wraz z jego zasługami zostało wpisane do Złotej Księgi miasta Monheim – na tej „złotej stronie” podpisali się burmistrz Zimmermann oraz jubilat.
Artyści światowego formatu Anke Mikelle-Akiba – chrześcijanka oraz Manfred Weil – Żyd, ocalały z holokaustu przekazali – namalowany przez siebie symboliczny kamień na budowę Kopca Upamiętnienia i Pokoju w Oświęcimiu na ręce: jubilata dra Młynarskiego, Henryka Łagodzkiego – prezesa PUS i byłego wieloletniego prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka.
Uroczystość uświetniło wykonanie kilku utworów muzyki poważnej na klarnecie i harfie przez uczennice szkoły muzycznej w Monheim.
Życzenia doktorowi Januszowi Młynarskiemu składa burmistrz Monheim Daniel Zimmermann
Henryk Łagodzki – prezes PUS. Jego wypowiedź na język niemiecki tłumaczy Janusz Marszałek
Od lewej: prezydent Europejskiej Unii Seniorów dr Bernhard Worms, prezes Polskiej Unii Seniorów Henryk Łagodzki i jego żona Irena
Przy Złotej Księdze Monheim, na tle herbu tego miasta: w środku jubilat – dr Janusz Młynarski podpisuje „swoją” „złotą stronę”. Po prawej burmistrz Monheim, po lewej Janusz Marszałek – były wieloletni prezydent Oświęcimia
Wręczenie symbolicznego kamienia na budowę Kopca Upamiętnienia i Pokoju w Oświęcimiu – na pierwszym planie (malowidła zostały wykonane na kostce ytong). Od lewej: Anke Mikelle-Akiba – malarka, dr Janusz Młynarski, burmistrz Monheim Daniel Zimmermann, Manfred Weil – malarz oraz Janusz Marszałek – były wieloletni prezydent Oświęcimia
Uroczystość w ratuszu uświetniła muzyka poważna, w wykonaniu uczennic lokalnej szkoły muzycznej
Wspólne zdjęcie wykonane po oficjalnej uroczystości
Jubilat dr Janusz Młynarski (po lewej) z Henrykiem Łagodzkim – prezesem PUS
CZĘŚĆ NIEOFICJALNA
Po południu odbyła się uroczystość przed domem dra Młynarskiego. Sąsiedzi zagrali i zaśpiewali jubilatowi kilkanaście utworów, w tym próbowali zaśpiewać po polsku „Sto lat”, a nawet pierwsze linijki polskiego hymnu. Sąsiad z naprzeciwka zamówił lokalną orkiestrę dętą, która grała doktorowi Młynarskiemu przez kilkadziesiąt minut. Był to występ na bardzo wysokim poziomie.
Sąsiedzi przed domem doktora Janusza Młynarskiego wykonali kilkanaście utworów na cześć jubilata
Jest w orkiestrze dętej wielka siła,…
…w orkiestrze Blau Weiß Düsseldorf,…
…zamówionej na uroczystości przez sąsiada z naprzeciwka
Następnie – dla rodziny, sąsiadów, znajomych i gości z Polski – odbyło się przyjęcie w ulubionej restauracji jubilata, która znajduje się na brzegu Renu, przy samej rzece.
Tekst i zdjęcia: Stanisław Szałapak