Centrum Pokoju. Miejsce dialogu i zgody
OSTATNIA WOLA HENRYKA ŁAGODZKIEGO, ZMARŁEGO PREZESA POLSKIEJ UNII SENIORÓW
Henryk Łagodzi, prezes zarządu Polskiej Unii Seniorów, to jedna z osób, które zaangażowały się w idee budowy Centrum Pokoju w Oświęcimiu od samego początku i miały dla jej realizacji kluczowy charakter. Dzielny powstaniec warszawski z oddziału rotmistrza Pileckiego, były więzień KL Warschau, miał marzenie, aby Centrum stało się nie tylko miejscem symbolicznego pojednania, ale także dawało nadzieje na przyszłość. Wiedział, że nie doczeka rozpoczęcia budowy ze względu na ciężką chorobę, którą u niego zdiagnozowano. Swoją wole spisał w ostatnim liście, będącym zarazem testamentem człowieka, zaangażowanego w walke o pokój. Życzeniem jego było, aby list ten został opublikowany dopiero po jego śmierci. Poniżej zamieszczamy jego obszerne fragmenty.
„Pisze ten krótki list, jako człowiek, który od wielu lat bardzo związany jest emocjonalnie z Oświęcimiem i jednocześnie jakże często obdarzany szacunkiem za zaangażowanie dla dobra naszej Ojczyzny. W ostatnich chwilach mojego życia na ziemi proszę o pełne wsparcie dla powstającego Centrum Pokoju – Kopca Upamiętnienia i Pokoju w Oświęcimiu oraz dla Ludzi Dobrej Woli, poświęcających się na jego rzecz. Zaangażowanych w budowę Centrum Pokoju – Kopca Upamiętnienia i Pokoju w Oświęcimiu jest już bardzo wielu wspaniałych Ludzi z Polski i całego świata.
Centrum Pokoju bedzie symbolicznym i jakże potrzebnym w Oświęcimiu obiektem użyteczności publicznej z niemała liczbą miejsc pracy. Na 16 czerwca 2013 r. planowane jest wbicie pierwszej łopaty i rozpoczęcie budowy Centrum Pokoju. W Oświęcimiu – Mieście Pokoju będzie ono miało dla wszystkich bardzo symboliczne znaczenie po stworzonym tu w latach 1940-1945 „Piekle KL Auschwitz-Birkenau”.
Codziennie o godz. 7.00 rano modlą się oo. Paulini i Pielgrzymi przed cudownym obrazem Czarnej Madonny o powstanie Centrum Pokoju. Wierze więc mocno, że mimo mojego odejścia, wszyscy współpracując ze sobą, Pan Janusz Marszałek, Pan Janusz Chwierut, Państwo Radni, Mieszkańcy Oświęcimia – Miasta Pokoju, Ludzie różnych Kościołów i Religii, różnych Organizacji, Urzędów i Instytucji, przedstawiciele Mediów i osoby prywatne, będą otwierali drogi do tego, by od światowej katastrofy KL Auschwitz – Birkenau – symbolu upadku człowieczeństwa, stał się Oświęcim dla Polski, Europy i całego świata prawdziwym miejscem skutecznych działań na rzecz pokoju. Niech w Oświęcimiu zapanuje wzorcowa ZGODA i niech się ona rozprzestrzenia dalej, by Ludzie mogli żyć, uczyć się i pracować w POKOJU, a powstające problemy rozwiązywać w dialogu.
Będę Was w tym wspierał ze strony Wieczności. Wierze głęboko, że Bóg będzie Wam w tych działaniach błogosławił. Proszę wszystkich o dobrą współprace”.
Henryk Łagodzki zmarł 20 lipca 2012r. Na rzecz budowy Centrum Pokoju pracował do końca.
Gazeta Krakowska, 10.08.2012. – autor: Monika Jagiełło