Nadzieja polskich seniorów – zwiastun
Ten problem dotyczy całego kontynentu europejskiego i Polska nie jest tu niestety żadnym wyjątkiem. Z roku na rok narasta problem niewystarczająco rozbudowanego systemu opieki i zaspokajania potrzeb osób starszych.
Polska i Europa stoją obecnie przed wyzwaniem tworzenia sprawnych systemów opieki nad seniorami, w których będą mogli oni jak najdłużej żyć samodzielnie i w możliwie jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Dlatego tak ważne jest stworzenie współczesnym seniorom odpowiednich warunków do aktywnego życia. Każda dobra aktywność przyczynia się do lepszego stanu zdrowia, dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, do zadowolenia z życia.
Długowieczność zobowiązuje też samych seniorów do aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej, a także do ciągłego uczenia się.
Na te właśnie wyzwania odpowiada Polska Unia Seniorów, apolityczne stowarzyszenie, będące częścią Europejskiej Unii Seniorów z siedzibą w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Polska Unia Seniorów zabiega o stworzenie w naszym kraju sieci przyjaznych osobom starszym Domów Spokojnej Jesieni Życia z Opieką.
Będzie to możliwe dzięki nawiązanej kilka lat temu współpracy z Partnerami z Rotterdamu w Holandii. W Rotterdamie od kilkudziesięciu lat działa sieć domów seniora według nowatorskiego, autorskiego modelu profesora Hansa Marcela Beckera, który stworzył system kilkunastu domów, głównie pod szyldem organizacji Humanitas. Stale modernizowane i udoskonalane są obecnie szczęśliwą przystanią dla ponad 4 tysięcy seniorów.
Co być może najważniejsze – domy prowadzone w tym systemie są placówkami dostępnymi niemal dla każdego potrzebującego, a nie tylko dla elity najlepiej uposażonych emerytów.
Czy podobnie może być w Polsce?
Tak. Opracowany wspólnie przez stronę polską i holenderską, zatwierdzony już – Biznes Plan realizacji pierwszego, pilotażowego Domu w Polsce o wartości ok. 30 mln złotych – zakłada, iż placówka będzie miała 135 mieszkań i ok. 60 miejsc pielęgnacyjnych. W jego skład wejdzie część przeznaczona na nieuciążliwą działalność komercyjną o powierzchni około 2000 m2, gdzie znajdą się m.in. restauracja, kawiarnia, sklep wielobranżowy, gabinety lekarskie, zabiegowe i rehabilitacyjne. Wydzieloną enklawą będzie część przeznaczona na całodzienną świetlicę środowiskową dla seniorów dochodzących z okolicznych osiedli mieszkaniowych.
W polskich realiach Domy Spokojnej Jesieni Życia z Opieką finansowane będą w ok. 70-80% z kredytu bankowego, który spłacony zostanie w ciągu 20 lat. Na pozostałe 20-30% konieczne będą finansowe wkłady, które mogą pochodzić ze środków unijnych, rządowych, samorządowych lub też od osób prywatnych.
Wobec lawinowo narastających potrzeb – oby takie domy zaczęły powstawać jak najszybciej.
Adam Turula / Janusz Marszałek