Newsletter ESU Nr 109 PL
EUROPEJSKA UNIA SENIORÓW/ EUROPEAN SENIORS‘ UNION (ESU)
Newsletter „Senior International“ wydanie 109 PL
24. luty 2015
Manfred Weber, przewodniczący EVP w Parlamencie Europejskim, przyjął z ulgą dzisiejsze ustalenia Grupy Europejskiej z Grecją. Komisja Europejska określiła „ateńskie propozycje reform” jako kompleksowe, a zatem przedłużenie pomocy finansowej o kolejne cztery miesiące wydaje się prawdopodobne.
Z okazji posiedzenia prezydium 24. marca w Brukseli odbędzie się spotkanie z „przyjaciółmi Europejskiej Unii Seniorów“. Do spotkania wspomnianej grupy doszło po raz pierwszy z inicjatywy prezydent An Hermans (BE) i wiceprezydenta Heinza K. Beckera (AT) jesienią zeszłego roku. Do owej grupy należą członkowie Parlamentu Europejskiego, którzy chcą zabiegać o wsparcie naszych działań wśród swoich kolegów deputowanych.
Pod koniec stycznia prof. dr An Hermans i sekretarz generalny Guido Dumon prowadzili rozmowy z przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EVP/EPP), Josephem Daul (FR) dotyczące przyszłej współpracy i wsparcia dla organizacji seniorów. Takim działaniem jest np. poruszanie tematów istotnych z punktu widzenia seniorów na arenie europejskiej.
Leif Hallberg (SE) nawołuje do dialogu dotyczącego „wydarzeń we własnym kraju, w Europie i poza nią”. Honorowy prezydent ESU twierdzi: „My seniorzy posiadając duże doświadczenie życiowe powinniśmy dzielić się naszym postrzeganiem rzeczywistości z innymi, nie tylko z politykami z grona seniorów”. 12. lutego na łamach szwedzkiej gazety „Dagen“ Leif Hallberg wypowiedział się następująco: „Należy określić powody działań, motywy i cele dżihadystów, aby można było skutecznie stawić im opór”.
23. lutego na łamach swojego biuletynu informacyjnego Ukraińskie Stowarzyszenie Emerytów UARP poinformowało, iż podczas konfliktu zbrojnego w Donbasie straciło życie 65 dzieci, a co najmniej 127 kolejnych doznało obrażeń. Dzień wcześniej podczas organizowanej imprezy masowej rannych zostało dwóch 15-latków. Za sprawą wojny wiele dzieci zostało sierotami i znajdują się w traumie. www.uarp.org
Dr Bernhard Worms (DE) informuje, iż 100 milionów Chrześcijan w co najmniej 14. krajach cierpi prześladowania. Zjawisko to ma tendencję wzrostową. Przejawy terroru względem mniejszości religijnych, również względem innych niż Chrześcijanie grup wyznaniowych, stają się coraz częstsze. Przykładami takiego terroru, jest porwanie przez dżihadystów państwa islamskiego 56. asyryjskich Chrześcijan, o którym dowiedzieliśmy się wczoraj, zamordowanie egipskich Koptów, los Jazydów w Syrii, czy napad na katolickiego księdza w Pakistanie. Doktor Worms podkreśla, iż Katolickie Dzieło Pomocy Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) zasługuje na bezgraniczne wsparcie.
„Życie w podeszłym wieku bez długów” tak brzmi tytuł nowej broszury, która ma ułatwić przejście z życia zawodowego na emeryturę. Zaleca się, aby na temat problemów finansowych zawczasu rozmawiać z bliskimi i zasięgnąć fachowej pomocy. Wydawcą, tej mającej 92. strony publikacji, jest organizacja BAGSO (Bundesarbeitsgemeinschaft der Senioren-Organisationen), mająca swoją siedzibę w Bonn. W projekcie biorą również udział Diakonia Kościoła Ewangelickiego i Ministerstwo do spraw Rodziny. Możliwość darmowego pobrania: wittig@bagso.de
Redaktorr: ulrich.winz@web.de
ESU na Facebooku: https://www.facebook.com/esu.eu
Wersja polska: Katarzyna Michna