Polska Unia Seniorów w gminie Michałowice już działa !!!
Zarząd Polskiej Unii Seniorów uprzejmie informuje, że w roku bieżącym, po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z rejestracją nowego stowarzyszenia rozpoczął działalność PUS – Oddział Warszawsko-Mazowiecki im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z siedzibą w Opaczy Kolonii.
Polska Unia Seniorów jest stowarzyszeniem, które ma osobowość prawną, jej działa cność opiera się na zarejestrowanym statucie stowarzyszenia. Współpracujemy z Europejską Unią Seniorów, której prezydenta, dr. Bernharda Wormsa, region warszawsko-mazowiecki gościł w maju br.
Zorganizowaliśmy wówczas konferencję w sali koncertowej na Zamku Królewskim w Warszawie, w trakcie której z dr. Wormsem spotkali się wybitni przedstawiciele środowisk kombatanckich z byłym i obecnym ministrem ds. kombatantów na czele. W spotkaniu uczestniczył, również wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka, który zorganizował następnie spotkanie dr. Wormsa z radnymi i mieszkańcami gminy Michałowice.
Zgodnie ze statutem stowarzyszenia zamierzamy podjąć wiele działań na rzecz osób w starszym wieku, w tym w zakresie krajoznawstwa i wypoczynku. Pierwszą wycieczkę, dofinansowaną z budżetu gminy Michałowice, zorganizowaliśmy w dniach 13 i 14 października br.
Po indywidualnym zwiedzaniu pięknego i słynącego z wielu wspaniałych zabytków Krakowa zwiedzaliśmy miasto Oświęcim, a przewodnikiem naszej wycieczki był b. prezydent Oświęcimia, Janusz Marszałek, który był, razem ze śp. Henrykiem Łagodzkim, inspiratorem zorganizowania w naszej gminie stowarzyszenia Polska Unia Seniorów im. rtm. Witolda Pileckego. Zwiedziliśmy też wioskę dziecięcą, prowadzoną przez Fundację „Bliżej Człowieka”, założoną przez p. J. Marszałka. Wioska składa się z 6-ciu domów o pow. 200 m2 każdy, w których zamieszkuje 42-je dzieci, sierot i tzw. sierot społecznych, pod opieką rodziców zastępczych. Już ponad 40-tu wychowanków wioski dziecięcej usamodzielniło się. Wioska zrobiła duże wrażenie na uczestnikach wycieczki , którzy podziwiali opiekunów dzieci za ich wielkie zaangażowanie, poświęcenie i wiele pracy włożonej w jak najlepsze wychowanie dzieci od bardzo małych do ukończenia lat 25. Jeden z uczestników wycieczki podarował kwotę 900 zł podczas wizyty w jednym z domków na upominki dla dziewięciorga dzieci tam mieszkających.
Nocowaliśmy w klasztorze oo. franciszkanów w miejscowości Harmęże, gdzie obejrzeliśmy bardzo interesującą wystawę prac graficznych prof. Mariana Kołodzieja (ponad 200), byłego więźnia KL Auschwitz. Tragiczne przeżycia obozowe zdeterminowały jego całą twórczość artystyczną, a prezentowane grafiki to zapis jego gehenny obozowej. W niedzielę, po mszy świętej, zwiedziliśmy muzeum na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To co można tam obejrzeć, robi na wszystkich wstrząsające wrażenie, począwszy od cynicznego napisu nad bramą główną: „Arbeit macht frei”, a skończywszy na komorach gazowych i krematoriach. Aż trudno uwierzyć, że to ludzie ludziom zgotowali taki tragiczny los.
W drodze powrotnej zwiedzieliśmy Zespół Klasztorny na Jasnej Górze i mieliśmy możliwość modlitwy w tym zabytkowym sanktuarium, miejscu najliczniejszych w Europie pielgrzymek (ok. 4 mln pielgrzymów rocznie).
W wycieczce wzięło udział 37 osób, w tym członkowie Zarządu Polskiej Unii Seniorów: Roman Bedyński – prezes, Janusz Sieciński – wiceprezes, Stanisław Szałapak. – rzecznik prasowy, Katarzyna Galus – sekretarz, a także mieszkańcy Michałowic i Opaczy niebędący jeszcze członkami naszego stowarzyszenia. Warto dodać, że zasłużona mieszkanka Michałowic, Irena. Łagodzka, uczestniczka powstania warszawskiego, otrzymała tytuł Honorowego Członka Polskiej Unii Seniorów, z której nowo wybranym prezesem, Januszem Marszłkiem bardzo blisko współpracujemy. Wycieczka przebiegała w bardzo miłej atmosferze, całą podróż autokarową śpiewaliśmy pod kierunkiem Romana Bedyńskiego, którego repertuar jest niewyczerpany (śpiewał nawet po chińsku).
W roku następnym liczymy na ponowne uzyskanie dotacji od władz naszej gminy, co umożliwi nam zorganizowanie kolejnych wycieczek.